tr?id=1056473884735210&ev=PageView&noscript=1

Ubezpieczenie na życie

Żyjąc w ciągłym pośpiechu często zapomina się, jak kruche jest ludzkie życie. Bardzo łatwo można stać się uczestnikiem wydarzenia, które będzie zagrażało zdrowiu. Gdyby spotkało Cię coś złego, Twoi bliscy nie uzyskaliby potrzebnego wsparcia finansowego. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest ubezpieczenie na życie, będące formą umowy z ubezpieczycielem. Dzięki niej, w przypadku Twojej śmierci wypłacone zostanie odszkodowanie osobom uposażonym.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie?

 

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia jest często bardzo trudnym zadaniem, ponieważ należy skupić się na wielu jego aspektach. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad, które znacząco ułatwią wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie.

logo alien ubezpieczenia

1. Znajdź dobrego doradcę, czyli agenta ubezpieczeniowego, który zrozumie Twoje potrzeby

Najważniejsze, aby wziąć pod uwagę indywidualne wymagania. Czas trwania ubezpieczenia na życie również jest określany względem własnych potrzeb. Wyróżniamy tutaj polisę:

 • terminową (określony czas trwania umowy)
 • bezterminową (do śmierci)
 • na dożycie (mieszana struktura, część składki przeznaczana jest na ochronę finansową życia i zdrowia, a część gromadzona i wypłacona po określonym momencie)

Od Was zależy, czy chcecie skupić się na podstawowej funkcji ubezpieczenia na życie, czy interesuje Was coś więcej. Oprócz polisy typowo ochronnej wyróżniamy także:

 • ochronno-inwestycyjną (część składki trafia na ubezpieczenie ochronne, a druga pozwala na inwestowanie)
 • posagową (dotycząca dziecka, część składki pełni funkcję ochronną, a część jest formą funduszu i jest wypłacana po upłynięciu ustalonego czasu)

Ze względu na liczbę ubezpieczanych osób wyróżniamy polisy:

 • indywidualne
 • rodzinne
 • grupowe

Decyzja zależy od tego, czego w danym momencie poszukujesz.

2. Dobierz polisę ubezpieczeniową dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości

Sumę ubezpieczenia na życie należy określić względem własnych potrzeb. Dobrze jest przekalkulować wydatki swojej rodziny i ustalić, jakie są koszty jej utrzymania. W razie potrzeby zawsze możesz skonsultować się z agentem, który dokładnie przeanalizuje sytuację i pomoże wybrać odpowiednią sumę ubezpieczenia. Od tej sumy zależy wysokość składki, na którą wpływa przede wszystkim wiek i stan zdrowia oraz wykonywany zawód. Ważne, aby zapoznać się z zasadami obliczania składek przed podpisaniem umowy.

3. Sprawdź rozszerzenia i wyłączenia. Twoje potrzeby mogą w przyszłości ulec zmianie

Rozszerzenie ubezpieczenia

Oprócz zabezpieczenia finansowego Twoich bliskich, możesz zadbać także o własne zdrowie. Wykupienie dodatkowego Ubezpieczenia NNW zdrowotnego zapewnia rekompensatę w przypadku trwałej utraty zdrowia, uszkodzeń ciała lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Może pokryć też koszty leczenia, leków czy rehabilitacji. Jeżeli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, warto wybrać ochronę na wypadek nowotworu i innych poważnych chorób. Może to być dla Ciebie olbrzymim wsparciem finansowym, kiedy zachorujesz. W przypadku, gdy uprawiasz sporty ekstremalne, jesteś narażony na inny rodzaj niebezpieczeństw niż pracując w fabryce. Warto zabezpieczyć się przed realnym zagrożeniem i pod tym względem wybrać ofertę dla siebie.

Wyłączenia w przypadku naruszenia warunków umowy

Wypłata odszkodowania może zostać anulowana ze względu na naruszenie warunków umowy. Każdy ubezpieczyciel w OWU zawiera okoliczności do wypłaty. Ogólne warunki ubezpieczenia na życie informują o okolicznościach, które nie kwalifikują się do wypłaty odszkodowania. Wyłączenia mogą dotyczyć następujących wypadków:

 • bycie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających podczas wypadku;
 • popełnienie samobójstwa;
 • udział w bójkach;
 • wydarzeń podczas działań wojennych.

Inne wyłączenia to incydenty podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Jednak w zdecydowanej większości przypadków warto mieć zabezpieczenie, jakie daje polisa na życie.

4. Sprawdź, kiedy następuje i jak wygląda wypłata świadczeń

Osoba uposażona powinna zgłosić roszczenie o odszkodowanie z ubezpieczenia najszybciej, jak to możliwe. Należy dostarczyć umowę, akt zgonu w przypadku śmierci lub dokumentację medyczną potwierdzającą uraz. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, od momentu zgłoszenia faktu.

5. Bądź w kontakcie z agentem ubezpieczeniowym

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym. Z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Pamiętaj, że wybierasz polisę, która ma zabezpieczyć przyszłość Twoją oraz Twoich bliskich, dlatego bardzo ważne jest, abyś dobrze zapoznał się ze wszystkimi warunkami umowy. Tylko od Ciebie zależy, na jaki pakiet ubezpieczeń się zdecydujesz i jakie przyniesie Ci to korzyści w przyszłości.

Skontaktuj się  z doradcą!

Firmy z którymi współpracujemy w zakresie ubezpieczeń domów: Insur Invest, Warta, Inter Ubezpieczenia, TUZ Ubezpieczenia, Allianz, Generali Ubezpieczenia, MTU, Ergo Hestia, Balcia Insurance, Polisa Życie Vienna Insurance Group, Macif Życie TUW, Gothaer, Signal Iduna Ubezpieczenia, AXA ,Gefion Insurance, HDI, LEADENHALL, Concordia, InterRisk Vienna Insurance Group, LINK4, Compensa Vienna Insurance Group, ERGO HESTIA, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,  Uniqa Ubezpieczenia, Proama, PZU