tr?id=1056473884735210&ev=PageView&noscript=1

Ubezpieczenie OC Szczecin

Posiadanie samochodu wiąże się z koniecznością zakupu ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Kara za brak OC jest na tyle dotkliwa, że na pewno nie warto ryzykować. W 2018 roku można zapłacić maksymalnie aż 4200 zł.

Czym jest ubezpieczenie OC Szczecin?

OC komunikacyjne jest w naszym kraju ubezpieczeniem obowiązkowym. W związku z tym ma ściśle określony ustawowo zakres, który będzie identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Obowiązek wykupu OC samochodu dla wszystkich poruszających się po drogach pojazdów wynika z potrzeby odpowiedniego zabezpieczenia ofiar kolizji drogowych i wypadków.

Charakterystyka OC komunikacyjnego

Ubezpieczenie OC ma na celu ochronę sprawców zdarzeń drogowych, w wyniku których ktoś zostanie ranny bądź uszkodzeniu ulegnie jego mienie, przed koniecznością pokrywania z własnej kieszeni szkód wyrządzonych poszkodowanemu. To bardzo ważne, aby pamiętać, że chodzi wyłącznie o szkody wobec osób trzecich oraz ich mienia. Kierowca powodujący wypadek lub kolizję potrzebuje dodatkowej ochrony, aby opłacić własne szkody. Polisa OC w takim przypadku nie zadziała.

Rodzaje ubezpieczenia OC

Najczęściej mamy do czynienia z OC zawieranym na rok, ale są również polisy miesięczne dostępne w ściśle określonych sytuacjach.

Jakie pojazdy są objęte ubezpieczeniem OC?

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ciągłość OC i to nawet, kiedy nikt nim nie jeździ. Wyjątek stanowią pojazdy historyczne i wolnobieżne, dla których można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC w przypadku konieczności poruszania się nimi po drogach.

Cena ubezpieczenia OC

Na cenę OC ma wpływ kilka czynników, z których najbardziej istotne to marka i rocznik pojazdu, pojemność silnika oraz przebieg. Duże znaczenie mają lata jazdy bezszkodowej, a także płeć i wiek kierowcy. W każdym razie wysokość składki OC może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Kto ma szansę na najtańsze OC komunikacyjne?

Najmniej zapłacą właściciele pojazdów z co najmniej siedmioletnim stażem za kierownicą, po trzydziestym roku życia, którzy nie spowodowali żadnej szkody w przeciągu kilku lat. W lepszej sytuacji są także kierowcy posiadający samochody z małą pojemnością silnika i mający rodzinę.

Warto pamiętać, że OC komunikacyjne jest obowiązkowe i nie można sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki w jego opłaceniu. Kary za brak OC są wysokie i nie ma co liczyć, że uda się ukryć nieaktualną polisę.